Bergkörsbär Frön (Malus sargentii) 1.95 - 1

Bergkörsbär Frön (Malus sargentii)

Bergkörsbär Frön (Malus sargentii)

Pris för paket av 5 frön.

Hardy, anpassningsbar, lätt att växa, snabb tillväxt, Bonsai, Espalier, pråliga doftande blommor, ätliga frukter, höstfärger, vinterintresse, lockar fåglar, fjärilar och kolibrier, djurliv / skydd, kall, torka

1,95 €
Inkl. moms
Frön i förpackning :
Kvantitet

Denna produkt har sålts

26
gånger

Senaste gången den här produkten köptes: 2020-02-10

Bergkörsbär Frön (Malus sargentii)

Pris för paket av 5 frön.

Hardy, anpassningsbar, lätt att växa, snabb tillväxt, Bonsai, Espalier, pråliga doftande blommor, ätliga frukter, höstfärger, vinterintresse, lockar fåglar, fjärilar och kolibrier, djurliv / skydd, kall, torka och vindtolerant.

Sargents Crabapple är en dvärg, ett lövträd blommande träd som växer 6 till 8 fot högt med 8 till 10 fot bredt. Rosa knoppar öppnar för en riklig, vårblomma av doftande, 1-tums mousserande vita blommor. Riklig blom förekommer ofta bara under andra år. Blommor följs av små, glänsande röda crabapples, 1/4 tum, som mognar på hösten. De ärtstora frukterna är sötsmakande som rosa höfter men används vanligtvis inte i matlagning. Frukt är långvarigt och ger vinterintresse och är attraktiva för fåglar och andra djur. De äggformade, lobade, mörkgröna bladen blir gula på hösten. Den gula höstfärgen står i kontrast till den röda frukten. Detta unika mycket lilla träd är den minsta av de blommande krabpplarterna och har en mycket tät, bredspridad, rundad vana. Det kan också odlas som en tät flerstammad buske för användning i gränser eller som en skärm eller häck.

Äppelträd börjar frukt på det tredje året och kommer i full produktion från 11: e till 20: e året. De kan fortsätta att fruktas i cirka 100 år även om frukterna kan bli kommersiellt olönsamma. De kräver en period av vinterdval, i allmänhet 900-1000 timmar eller mer vid mindre än 45 ° F. De klarar sig bäst i områden med medium till låg luftfuktighet, med långa dagsljus timmar, hög ljusintensitet och relativt varma dagar och svala nätter.

Other Names: Sargent's Crab apple, Sargent Crab apple, Sargent's Crabapple, Sargent Crabapple
Zone: 4 to 7
Growth Rate: Fast
Plant Type: Small deciduous fruiting tree
Family: Rosaceae
Native Range: Japan
Height: 6 to 8 feet
Spread: 8 to 10 feet
Shape: Rounded small tree with a dense crown.
Bloom Time: April-May
Bloom Color: Pink buds opening toWhite
Flower/Fruit: White fragrant flowers followed by shiny red 1/4 inch fruit.
Sun: Full Sun
Fall Color: Yellow
Drought Tolerance: Moderate
Water: Medium
Maintenance: Low
Site Requirements/ Soil Tolerances: Best grown in loamy, medium moisture, well-drained, acidic soil in full sun. Adapts to a wide range of soils.
Culture: Prune May to early June (after flowering but before flower buds form for the following year). Responds well to pruning and may be used as a hedge plant.
Uses: Bonsai, espalier, screen, specimen, street tree. A dwarf species which is effective when planted as a small specimen or in groups, near fences, in borders or as a screen or hedge.

Sowing Instructions

Propagation:

Seeds

Pretreat:

soak in water for 24  hours

Stratification:

2-3 months in moist sowing mix at 2-5 ° C refrigerator

Sowing Time:

all year round

Sowing Depth:

1 cm

Sowing Mix:

Coir or sowing mix + sand or perlite

Germination temperature:

min. 20 ° C

Location:

bright + keep constantly moist not wet

Germination Time:

until it germinates 

Watering:

Water regularly during the growing season

 


Copyright © 2012 Seeds Gallery - Saatgut Galerie - Galerija semena. All Rights Reserved.

V 65
97 Produkter

Datablad

Handplockade frö?
Handpickade frön
Ekologiskt utsäde ?
Ekologiska frön
Lämplig för Blomkruka?
Lämplig för Blomkruka: Ja
Förbehandling av såning?
Blötlägg i vatten före sådd 12-24 h
Stratifiering behövs: Ja
Såddjup ?
Såddjup 1 cm
Perenn ?
Stauder: Ja
Ätlig?
Ätbar
Växthöjd ?
Växtens höjd 2.5 m
Medicinalväxt?
Medicinalväxt: Ja

USDA Hardiness zone

Många av våra kunder frågar oss hur man vet vilka växter som är F (hybrid) eller GMO och vilka inte.

Du kommer att inse att de alltid är markerade med en F1 HYBRID

eller GMO-ikonen 1- GMO

i produktbeskrivningen.

Även all annan information du kan få om du kontrollerar ikoner eller under "Produktinformation"

1 gmo


1- gmo detail

Related products

8 other products in the same category

Kommentarer Alla recensioner

Sammanfattning

0

(0 Recensioner)

Välj filter för recensioner.

  • 5
    (0)
  • 4
    (0)
  • 3
    (0)
  • 2
    (0)
  • 1
    (0)

Skriva en recension

Skriv din recension

Bergkörsbär Frön (Malus sargentii)

Bergkörsbär Frön (Malus sargentii)

Bergkörsbär Frön (Malus sargentii)

Pris för paket av 5 frön.

Hardy, anpassningsbar, lätt att växa, snabb tillväxt, Bonsai, Espalier, pråliga doftande blommor, ätliga frukter, höstfärger, vinterintresse, lockar fåglar, fjärilar och kolibrier, djurliv / skydd, kall, torka

Skriv din recension och få rabattkupong 5%
*giltig för 90 dagar
Ja Nej